Neden Dia Bıçak?

dia bıçak

NEDEN DİA BIÇAK?

Polycrystallin Diamond (PCD – DIA) gerçek elmas parçacıklarının , preslenerek basınç ve ısı sayesinde sert bir hard metal plakaya bağlanmasıyla oluşur.

PCD – DIA dişler mukavemeti ve kesim kalitesi çok yüksek bir malzemedir. Bu durum dia kesici takımları çok dayanıklı ve uzun kesim ömürlü kılar. Normal TCT veya hard metal ‘e göre 70-80 kat bileme ömrü uzundur.

DİA KESİCİ TAKIMIN AVANTAJLARI :

Dia (Pcd) takımlar sert metal ‘ a göre 70-80 kat daha uzun bileme ömrüne sahiptir. Bu sayede hem bileme maliyetini kısarak uzun takım değiştirme süreleri sayesinde makina ayar değiştirme sıklığını düşürür. Bileme sıklığının azlığı nedeniyle birden fazla yedeğe ihtiyaç duymamaktadır.

Elmasın poli kristalin içindeki birleşimi, yenilmesi güç bir kesici uç ortaya çıkartır. Poli kristanil yapı sayesinde mükemmel tokluk ve aşınma direnci bir araya gelmiştir.

İlave olarak, elmas tüm malzemeler içinde en yüksek termal iletkenlik özelliğine sahiptir ve bu özelliği sayesinde çalışma esnasında oluşan ısı, kesme kenarından hemen uzaklaşır. Tabii ki, doğru dönüş devri ve ilerleme hızı kullanmak gerekir. PCD’ nin demirle-çelikle yani bıçak gövdesiyle olan istisnai ilişkisi sayesinde, iş parçası malzemeleriyle birleşmez, böylece doğru kesme parametreleri ile kenara talaş birikme problemi hiç denecek kadar azdır.